W jakich warunkach wykorzystuje się multiplaty?
Multiplaty, zwane także wielodoniczkami, to rodzaj doniczek produkcyjnych przeznaczonych do hodowli sadzonek roślin różnego typu i gatunku. Najlepiej sprawdzają się we wszelkich gospodarstwach rolniczych i hodowlach, które zajmują się produkcją, uprawą, czy też sprzedażą gotowych rozsad. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym wyjaśniamy, w jakich warunkach najczęściej wykorzystuje się multiplaty, czym się one charakteryzują, a także, do jakich celów się je stosuje.
Co sprawia, że multiplaty cieszą się stale rosnącą popularnością?
Jedną z istotniejszych cech, która wyróżnia wielodoniczki, jest ich duża wytrzymałość. Wynika ona z zastosowania w procesie produkcji materiałów wysokiej jakości – są to tworzywa sztuczne odporne na działanie wilgoci, czy też nawozów. Specyficzne warunki, w których wykorzystuje się multiplaty, sprawiają, że inne materiały mogłyby zostać zniszczone, co mogłoby spowodować znaczne uszkodzenie sadzonek roślin, które muszą być przecież regularnie podlewane i nawożone. Ponadto, jest to rozwiązanie cechujące się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, co pozwala na bezpieczne przenoszenie oraz transport rozsad.
Dzięki swojej specyficznej budowie multiplaty zapewniają optymalne warunki do przygotowywania, przechowywania i hodowli sadzonek roślin każdego typu. Przyczynia się to do lepszej aklimatyzacji w gruncie docelowym, co oczywiście sprawia, że warzywa, owoce, kwiaty rosną szybciej, są zdrowsze i mocniejsze, a innymi słowy – prezentują sobą wysoką jakość danej uprawy.
W jakich celach wykorzystuje się opisywane wielodoniczki?
Jak zostało już wcześniej wspomniane, multiplaty służą do produkcji rozsad na gospodarstwach lub hodowlach roślin. Najczęściej wykorzystywane są m.in. w przygotowywaniu wysiewu ziół, rozsad pomidorów, a także wielu odmian sałaty, czy też kapusty. W multipaletach umieszczane są często pojedyncze sadzonki owoców i roślin ozdobnych. Przeglądając dostępne modele wielodoniczek, warto pamiętać o tym, że różnią się one m.in. wymiarami zewnętrznymi, liczbą doniczek oraz ich wielkością, a także głębokością. Parametry te pozwalają na wybranie odpowiedniego typu, który sprawdzi się w konkretnych celach.